OKMAR - CIEPŁO & BEZPIECZEŃSTWO

HST

Ostatnie dwadzieścia lat to czas zdecydowanych zmian w sposobie myślenia o architekturze. Inwestorzy i architekci coraz częściej sięgają po wiele śmiałych rozwiązań technicznych i technologicznych, które od lat stosowane w Europie, mogą stać się teraz także polskimi standardami. Jednym z takich rozwiązań okiennych są unoszono-przesuwne drzwi tarasowe z PVC, nazywane potocznie drzwiami HST. Wyrób powszechnie stosowany w innych krajach, u nas jest jeszcze nadal czymś, o czym wiele się mówi, trochę pisze, a niewielu go widziało. Ze względu na zaawansowanie techniczne nie jest to produkt, który potrafi wykonać każda firma zajmująca się produkcją stolarki okiennej z PVC. Można powiedzieć, że jest to produkt, który wymaga producenta doskonałego, producenta dysponującego odpowiednią wiedzą techniczną i technologiczną. Nie jest to również produkt, dla budownictwa masowego, drzwi HST dedykowane są przede wszystkim inwestorom wymagającym, oczekującym wysokiej jakości wyrobów po to, by w finalnym efekcie otrzymać budynek całkowicie zgodny z ich oczekiwaniami użytkowymi, a przede wszystkim funkcjonalnymi w zakresie optymalnego wykorzystania powierzchni mieszkalnej i możliwości jej samodzielnego kształtowania. Drzwi HST można określić jako produkt oferowany przez doskonałych, wymagającym.

Drzwi balkonowe typu HST mogą występować w co najmniej kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. Różnorodność konstrukcji jest jedną z niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania. Tylko potrzeby funkcjonalne i wyobraźnia inwestora będą decydowały, czy w naszych drzwiach balkonowych otwierać będziemy niezależnie od siebie jedno, dwa czy aż cztery skrzydła. Poniżej kilka schematów obrazujących możliwe kombinacje części otwieranych i nieotwieranych w drzwiach HST.

Opisując drzwi tarasowe HST nie można pominąć ich wysokich parametrów cieplnych i wytrzymałościowych. Decyduje o nich możliwość zastosowania ciepłochronnych pakietów szybowych o grubości do 41 mm oraz bardzo szeroka, a przez to stabilna konstrukcja podstawowych profili.

Jeśli do tego wyżej przedstawionych zalet dodamy nieograniczoną wręcz ilość światła dziennego docierającą do pomieszczeń przez olbrzymie przeszklone powierzchnie skrzydeł oraz likwidację ewentualnych barier komunikacyjnych poprzez niskoprogową konstrukcję drzwi widoczną na kolejnym zdjęciu, to czegóż można oczekiwać więcej od drzwi balkonowych.

No tak, zapomnielibyśmy o najważniejszym. Nie wszyscy wiedzą, skąd się wzięła nazwa HST dla tego typu drzwi. Już wyjaśniamy, od niemieckiego słowa HEBESCHIEBETÜR. Wierzymy, że jeśli wybierzecie Państwo tę konstrukcję do swojego domu, to rozszyfrujecie w inny sposób ten skrót, przekonacie się, że HST może oznaczać Harmonię przestrzeni, Sprawność działania oraz Trwałość i bezpieczeństwo.